Szlakiem legend

Legendy i anegdoty Wrocławskie

W tym miejscu chciałbym nieco przybliżyć trasę, którego motywem przewodnim są legendy i anegdoty wrocławskie. Cześć z nich może być Wam dobrze znana. Inne z kolei nie są aż tak popularne a pozostałe istnieją jedynie jako anegdoty. W związku z tym, chciałbym przybliżyć Wam jak najwięcej z nich. Postaram się podzielić je ze względu na tematykę na przykład część dedykowana jest duchom. Kolejne w swojej tematyce dotykają najstarszych znanych i popularnych historii (na przykład o Bramie Kluskowej). Jeszcze inne nie są związane z żadną oczywistą tematyką. Bez względu na przedstawiane zagadnienie, każda warta jest kilku chwil aby zapoznać się z jej detalami.

Swoje propozycje podzieliłem na dwie sekcje. Pierwsza to legendy a druga anegdoty. Różnica pomiędzy nimi jest dosyć prosta. Mianowicie w przypadku legend zazwyczaj mają one odzwierciedlenie w źródłach historycznych, artykułach itd. Z kolei anegdoty to zazwyczaj wzmiaki odnosnie miejsca, osoby lub wydarzenia, które nie do końca muszą nawiązywać do prawdy historycznej.

Legendy

Powyższe historie umieściłem jako pierwsze ze względu na okres przełomu października i listopada. Z pewnością jest to idealny czas aby zapoznać się z historiami o duchach.

Anegdoty

A już wkrótce kolejna porcja opowieści. Na zakończenie umieściłem wstępną listę tematów, do zapoznania się z którymi zaproszę Was już wkrótce.

Inne legendy
 1. Krzycząca główka na wieży Katedry
 2. Szermierz
 3. Powstanie i pochodzenie nazwy miasta
Anegdoty
 1. Most Tumski czyli Most Miłości a może Most westchnień ?
 2. 23 bezimienne groby
 3. Historia pewnego kupca
 4. Pióro Fredry
 5. Piwnica Świdnicka i klatka błazna
 6. Przejście szubieniczne
 7. Szklany globus
 8. Figury rzymskich legionistów
 9. Psie Pole
 10. Wzgórze Miłości
 11. Pomnik Fredry i znikające pióro

Oczywiście tutaj skupiłem się jedynie na legendach i anegdotach. Inne propozycje tras opisałem w głównym wątku.