Kościół Marii Magdaleny (Katedra Marii Magdaleny)

Kościół Marii Magdaleny

Kościół Marii Magdaleny, Mostek Pokutnic i Dzwon GrzesznikaKościół Marii Magdaleny a precyzyjniej katedra Marii Magdaleny oraz Mostek Pokutnic i Dzwon Grzesznika.

Jest to jeden ze starszych kościołów znajdujący się w centrum Wrocławia. Pierwszy budynek wybudowano w miejscu aktualnej budowli już pod koniec XI wieku. Aktualną bryłę kościół uzyskał w połowie XIV zachowując wiele wcześniejszych elementów. Budynek został mocno uszkodzony w czasie II wojny światowej. Po wojnie odbudowano go zachowując pierwotny, późnogotycki wygląd. Wyróżnia się dwoma wieżami połączonymi mostkiem, z którym związana jest pewna legenda. Posłuchajcie.

Mostek Pokutnic

Jak to zazwyczaj bywa, istnieje kilka wersji tej historii, ale koniec końców najważniejsze jest samo przesłanie. Jedna z nich nawiązuje do wydarzeń sprzed lat, kiedy to pewna kobieta nie do końca była zainteresowana zamążpójściem. Jej matka i ojciec dwoili się i troili, aby córka znalazła sobie odpowiedniego kawalera. Na nic jednak zdały się ich starania. Córka nadal prowadziła beztroskie życie spędzone na hulankach i spotkaniach.

Pewnej nocy porwano dziewczynę i za pokutę swojego beztroskiego życia otrzymała za zadanie sprzątanie łącznika dwóch wież (W jednej z nich znajdował się słynny Dzwon Grzesznika, ale o tym nieco później). Nie mogła znieść tak ciężkiej pracy. W końcu jedynym czym się wcześniej trudniła było przeglądanie się w lusterku i spotkania towarzyskie, skoczyła z mostu. Inna wersja mówi o klątwie rzuconej nań przez ojca, po której została porwana i również miała sprzątać mostek po wsze czasy. Jakkolwiek opowieści mogą nieco różnić się od siebie tym niemniej finał historii jest podobny i równie tragiczny.

W innej wersji dowiemy się o tym, że na mostek wysyłano dziewczęta, które podobnie jak bohaterka pierwszej opowiastki, za nic miały ustatkowanie swojego życia. Za karę po prostu sprzątały mostek. Pośród płaczu i lamentu wiele z nich kończyło swój żywot skacząc z wysokości. Jakiś czas później rodzice nie mogąc poradzić sobie ze swoimi pociechami, przyprowadzali je po kościół, aby słuchały jęków i lamentów pokutnic. Liczyli, że w ten sposób dziatwa zmieni swoje zachowanie. Jakiś czas później mieszkańcy nazwali ten łącznik Mostek Pokutnic.

Mostek Czarownic

Jeszcze inna wersja pochodzi z tragicznego okresu polowania na czarownice. Oprócz próby wody odbywały się także próby kładki. Mianowicie dawniej wieże łączyła jedynie wąska kładka. Aktualnie kościół Marii Magdaleny posiada zdecydowanie szerszy łącznik wraz z balustradami.  Wysyłano tam kobiety oskarżone o czary. Jeżeli udało im się przejść z jednego końca na drugi był to niezbity dowód na to, że diabeł maczał w tym palce i pomógł im w tej próbie. Kobiety takie kończyły swój żywot na stosie lub w wodzie. Jeżeli natomiast oskarżona upadła, oczyszczano ją z wszelakich podejrzeń. Marna to była dla niej pociecha, gdyż upadek zawsze kończył się śmiercią. Stąd też Mostek Pokutnic zyskał inne miano : Mostek Czarownic.

Dzwon

Kościół Marii Magdaleny skrywał w swoim wnętrzu bardzo interesujący obiekt. Zwano go Dzwonem Grzesznika.