Czyli krasnoludki i skrzaty nie tylko wrocławskie

Wykaz opowiadań

Treść książek

Na tej stronie znajdziecie odnośniki do opowiadań zawartych w Tomie I oraz II. Są to opowiadania o krasnoludku i skrzacie wplecione w dalsze i bliższe wydarzenia związane z Wrocławiem i okolicam. Pomimo, że tytuł może sugerować, iż jest to propozycja głównie dla młodszych czytelnikow, to wydaje mi się, że starsi również znajdą coś dla siebie.

Skąd w ogóle pomysł na taką a nie inną formułę? Odpowiedź jest raczej prosta. Forma opowiadań jest niewątpliwie  najbardziej zbliżona do gawędy, która to swoje pochodzenie ma w przekazie ustnym. Jako przewodnik miejski po Wrocławiu często opowiadałem i przedstawiałem obiekty jak również wydarzenia w takiej właśnie postaci. Z tego powodu zdecydowałem się na taki a nie inny sposób przedstawienia pewnych historii.

Istotne były także ilustracje, które z pewnością dodają pewnego kolorytu do opowiadań, których jestem autorem. A co za tym idzie zdecydowałem się na dalsze dodatki pod postacią mapy, która cieszy oko i pozwala zapoznać się z większością wspomnianych miejsc.

Tematyka

Natomiast, kiedy spojrzymy na tematykę to są to opowiadania o krasnoludku i skrzacie podzielone na dwa osobne zestawy. W pierwszym zaprezentowałem przygody jednego, chociaż zasadniczo jest on jednym z kilku bohaterów, ostatecznie fabuła każdej z opowiastek toczy się wokół jego osoby. Wybór krasnoludka był poniekąd oczywisty ze względu na związanie Wrocławia z tymi sympatycznymi istotkami. Natomiast sama geneza pochodzenia tych niewielkich pomocników jest zgoła inna w porównaniu do krasnali zamieszkujących samo miasto. Szczegóły i moje wyobrażenie opisałem we wstępie Tomu I.

Jednak opowiadania nie są tylko o krasnoludku i w Tomie II umieściłem jego skrzacie alter ego. Wyjaśniłem skąd pochodzą te istoty oraz opisałem ich związek z sympatycznymi krasnoludkami. Jak możecie przeczytać czy też wyszukać, często nazwa skrzat jest zamiennie używana z krasnoludkiem. Ja postanowiłem nieco rozgraniczyć pochodzenie tych stworzeń tak abyście w jasny i klarowny sposób rozpoznali krasnoludka i skrzata. Stąd też opowiadania o krasnoludku i skrzacie opisałem w dwóch osobnych książkach.

Mapy i inne dodatki

Wspomniałem już o ilustracjach i nadmieniłem o rysowanej mapie przedstawiającej przygody krasnoludka i skrzata . Opowiadania te umieściłem w pewnych miejscach, które w łatwy i przyjemny sposób rozpoznacie właśnie na mapie. Kto wie, może następnie ruszycie śladami krasnoludka i skrzata w poszukiwaniu miejsc gdzie przeżyli i nadal są świadkami ciekawych wydarzeń.

Wspomnianą rysowaną mapę Wrocławia, otrzymacie w formie wkładki dostępna wraz z książkami.

Mapa
Tom I oraz Tom II

Mapa

Rysowana mapa Wrocławia i okolic, która zawiera miejsca, o których przeczytać możecie w Tomie I oraz II.