Blog

W tym wpisie chciałbym zaprezentować Wam główne atrakcje Wrocławia, wg mnie oczywiście. Znajdziecie tutaj także odnośniki do tzw. trasy podstawowej, którą można przemierzyć miasto i zapoznać się z najważniejszymi jego zabytkami. Oczywiście nie zapominamy o innych niezwykłych i uroczych miejscach, o których napiszę nieco więcej w już niedługo. Za oknami co prawda jeszcze zima (lub przedwiośnie), ale zgodnie z kalendarzem, wiosna zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią, jak co roku, spragnieni jesteśmy wyjazdów tych małych i dużych. Zazwyczaj pojawia się pomysł, później sprawdzamy nasz dostępny budżet, ograniczenia Covidowe zdjęte, więc pełni zapału ruszamy. Niekiedy przygotujemy sobie listę co chcielibyśmy zobaczyć, jednak nierzadko liczymy na naszą ułańską fantazję i improwizację. Wtedy z pomocą przychodzą nam różne serwisy a przede wszystkim nasz ukochany wujek „Google”. Przyjaciel każdej podróży, zawsze dostępny i trzeźwy ?

Wpisujemy dziarsko „co warto zobaczyć w…”, „co zwiedzić w…”, „atrakcje …” zakładam, że większość z nas używa tych lub podobnych sformułowań. Pojawia się lista serwisów i podpowiedzi. Klikamy, akceptujemy regulamin i cookies, pomijamy reklamy i już mamy przed sobą listę. Szybki scroll aby zapoznać się z pierwszymi zdaniami, ale i tak wypatrujemy oceny. Zwyczajowo są one w skali od 1 do 5 i np. na podstawie średniej oceny jesteśmy w stanie posortować po wynikach od najwyższych do najniższych. Przyznam szczerze, że sam tak robię i osobiście nie uważam tej praktyki za coś złego. W końcu skąd mogę wiedzieć jakie są atrakcje danego miasta czy rejonu, skoro np. po raz pierwszy odwiedzam to miejsce lub też byłem tam dawno temu i zwyczajnie nie pamiętam.

Jakie są zatem atrakcje Wrocławia?

Według mnie jest kilka centralnych punktów, które warto zobaczyć. Na pewno jest to Rynek i okoliczne uliczki, Uniwersytet Wrocławski oraz tzw. Wrocławskie Wyspy z Ostrowem Tumskim i Katedrą na czele. Te trzy punkty stanowią niejako podstawową trasę każdej wycieczki, którą można poszerzyć o dodatkowe miejsca w pobliżu. Są to m.in. Panorama Racławicka i Muzeum Narodowe, Wrocławskie Planty, Opera, Dzielnica Czterech Świątyń, Arsenał i Muzeum Archeologiczne. Do tego nieco dalej od centrum ZOO i Hala Stulecia (nazywaną niekiedy z przyzwyczajenia Halą Ludową).

Jeżeli macie nieco więcej czasu warto wg. mnie zastanowić się nad dłuższymi spacerami ulicą Świdnicką czy Podwale. Zatrzymać się przed przepięknym budynkiem dworca głównego PKP, zobaczyć słynny Dworzec Świebocki czy plac Jana Pawła II (który w świadomości wielu wrocławian nadal figuruje jako Plac 1 Maja). O ile miejsca te odwiedzić można w kilka godzin to w przypadku, kiedy zatrzymujecie się na dłużej, sami zdefiniujecie swoje „atrakcje Wrocławia”. Poczujecie klimat miasta, poznacie jego uroki oraz określicie swoje własne ulubione miejsca. Odnaleźć tu można tłoczne place i skwery, ale także urokliwe i spokojne uliczki. Czekają one na spragnione, ciekawe oczy, które być może dojrzą w nich coś innego niżli jedynie starą fasadę budynku.