Blog

Było pochmurne niedzielne popołudnie. Rocznica Royal Wedding i nie tylko ta. Po kilku tygodniach przygotowań postanowiłem uruchomić oficjalnie stronę z projektem bajamy.pl. Na początek raczej prosty układ stron wraz z intuicyjnym menu. Przynajmniej tak mi podpowiedziały krasnoludki. Zakres prac wyglądał następująco:

  • Wybór widoku ogólnego. Paradoksalnie to była najtrudniejsza część. Jak przedstawić cały kontent opowiadań tak aby był czytelny i zrozumiały. Do tego doszły aspekty atrakcyjności witryny. Jak zdefiniować jaki wygląd będzie najbardziej optymalny? Tutaj wsparłem się sugestiami znajomych, jednak prace nad optymalizacją nadal trwają o czym wspomnę przy okazji kolejnych aktualizacji.

  • Co przedstawić na stronie. Skomplikowane menu, duża ilość odnośników w przypadku projektu, którego celem jest publikacja opowiadań o krasnoludkach, skrzatach i innych istotach mogło by uczynić witrynę nieczytelną. Najważniejszym celem jest zainteresowanie Cię, Drogi Czytelniku, do sięgnięcia po publikację, dzięki której, choć na chwilę przeniesiesz się w świat bajkowych opowiadań z rysem historycznym w tle.

  • Inne aspekty. Wychodzą podczas udoskonalania strony i na pewno czeka mnie jeszcze sporo pracy aby usiąść i przeczytać bądź usłyszeć, że ktoś dobrze się bawił czytając moje historie.

Zawartość

Najważniejsza jest jednak zawartość. Krótki opis książek wraz z linkami do przykładowych opowiadań, które tworzyć będą całość Opowiadań nie tylko wrocławskich. Spis opowiadań tak aby zaznajomić Cię, Drogi Czytelniku, czego możesz spodziewać się po pierwszej publikacji. Do tego grafiki w postaci czarno-białych szkiców, ale także kolorowych wersji, które znajdą się finalnie w w wydaniu książkowym.

Jak to będzie wyglądać? Prace nad okładką jeszcze trwają, ostatnie szlify treści opowiadań i już wkrótce będzie wiadomo dlaczego krasnoludki noszą czerwone czapeczki i lubią dżem truskawkowy.

Jak wygląda proces tworzenia ilustracji.

Krasnoludek przy krzaczku truskawki. Szkic.

Krasnoludek przy krzaczku truskawki. Wersja kolorowa.

Więcej szkiców ilustracji znaleźć można między innymi w Wykazie opowiadań oraz samych Opowiadaniach.

Jak finalnie wyglądać będą ilustracje w publikacji o tym napiszę już wkrótce.