Blog

Jesto to jedno z ciekawszych elementów architektonicznych, który znajdziecie w Rynku. W tej części chciałem wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu, które znane jest pod nazwą: namalowane okno w kamienicy Dwór Polski. Jest to interesujący zabieg, który zastosowali kiedyś budowiczowie. Nie chcieli zaburzyć symetrii fasady danej budowli. Wykonali je kiedy pomieszczenie, ze względu na swoje przeznaczenie, nie wymagało otworu okiennego. Niekiedy nie jest łatwo aby odnaleźć takie ciekawostki. Czasami wystarczy abyście podnieśli nieco głowę i po chwili dostrzeżecie ten oryginalny element.

Jednak ciekawszą sprawą, którą właściciele kamienic mogli rozważać, był potencjalny podatek. Był to tak zwany podatek od okien , które wychodziły na główną ulice. Aby uniknąć takiej daniny, właściciele budynków zamurowali otwory okienne. Niewątpliwie taksa taka nie była stosowana we Wrocławiu, jednak anegdota ta jest skądinąd ciekawym dodatkiem do historii : Namalowane okno (kamieniczka Dwór Polski), którą odnajdziecie w Tomie II: W świecie skrzatów. Gdzie szukać tej ciekawostki? Zdjęcie na pewno pomoże w poszukiwaniach.

Skąd w ogóle ludzie wpadali na tak oryginalne pomysły aby zwiększać dochody miast? Sami niejednokrotnie pukamy się palcem w czoło w sytuacjach, kiedy słyszymy o propozycjach nowych danin. Współcześni ludzie są niezwykle kreatywni, jeżeli chodzi o takie kwestie. Niemniej jednak, sporo ludzi miało interesujące pomysły już w przeszłości. Poszukajcie nieco w sieci to odnajdziecie iformacje o planach podatkowych na Wyspach Brytyjskich. Czy to właśnie z tamtąd zaczępnięto ten oryginalny pomsył? Kto wie, może koncept ten pochodził właśnie z Brytanii.