Blog

Aktualnie dostępne są dwie książki z cyklu Opowiadania nie tylko wrocławskie, które prezentują kilkadziesiąt miejsc z Wrocławia i okolic. W krótkim cyklu chciałbym przedstawić jak wyglądają opisane miejsca w rzeczywistości w porównaniu z wizją książkową. Dzisiaj: Katedra i krzycząca kamienna głowa.

Pierwszym obiektem, od którego zacznę jest Katedra zlokalizowana na Ostrowie Tumskim. Obiekty tego typu zazwyczaj posiadają długą i interesującą, chociaż niekiedy tragiczną, historię. Nie będę w tym miejscu rozpisywał się na temat historii powstania samej Katedry a jedynie chciałbym nawiązać do być może mało znanego elementu, który widnieje na południowej fasadzie budynku a dokładniej na jej południowej wieży. Należy przy tym nieco zadrzeć głowę ku górze aby dojrzeć kamienną główkę mężczyzny czyli nasza poszukiwana krzycząca kamienna głowa. Jest to historia, w której głównymi bohaterami są: złotnik, jego córka oraz oczywiście zakochany młodzieniec. Dodajmy do tego pewnego obserwatora w czerwonej czapeczce i mamy całość opowiadania zawartego w karcie IX w Tomie I.

Polecam wycieczkę na Ostrów Tumski, aby obok innych znakomitych zabytków odnaleźć rzeczony artefakt. Jak wygląda? Zdjęcia oraz poglądowa mapa z książki powinny powinny pomóc w lokalizacji tego obiektu.

Krasnoludek i krzycząca kamienna głowa

Co jeszcze ciekawego znajdziecie, kiedy wybierzecie się na spacer uliczkami Wrocławia związanego z nieco tragicznymi legendami miejskimi i nie jest to kolejna krzycząca kamienna głowa? Na pewno polecam obiekt, który przedstawia panny zamienione w kamień. Moją wersję dlaczego tak się stało przytoczyłem w jedmym z opowiadań Tomu II jednak już teraz zachęcam do odnalezienia tego obiektu przy ulicy Szewskiej.