Blog

Tom I: Czy krasnoludki żyją w lesie oraz tom II: W świecie skrzatów dostępne w sklepie oraz w większości księgarń internetowych. Obie publikacje zbierają całkiem pozytywne opinie, chociaż skierowane są do różnych odbiorców jeżeli chodzi o tematykę. Tym razem Opowiadania nie tylko wrocławskie zagościły na zamku Czocha.

Część pierwsza może być prezentowana młodszym czytelnikom. Traktuje o sympatycznym krasnoludku, który od czasu do czasu wpada w różne tarapaty bądź jest świadkiem ciekawych wydarzeń. I tak możemy dowiedzieć się dlaczego ma truskawkowy kolor czapeczki, kto ukradł pióro słynnego wieszcza, jak to było z tymi duchami przemierzającymi mury miejskie, dlaczego należy uważać na wodzie czy chociażby jak ludziom udało się zbudować dość oryginalny budynek. Całość uzupełniona jest barwnymi ilustracjami, które mogą cieszyć oko nie tylko młodszych odbiorców.

Część druga jest mroczniejsza a niektóre opowiadania mają tragiczny finał. Jednak czy w historii mamy do czynienia jedynie ze szczęśliwym zakończeniem ? Niekoniecznie. Ze względu na tematykę tom ten przeznaczony jest dla starszych odbiorców, którzy szukają w legendach czy dziejach miasta nieco mroczniejszego klimatu. Język, idąc za jedną z opinii, jest nieco dosadny, chociaż, co charakteryzuje dotychczasowe części, nie ma w nich wulgaryzmów czy tez nieprzyzwoitego języka. W Tomie II znaleźć można historię wojny piwnej czy problemu z jakże niechlubnym zawodem kata. Przeczytać można także genezę powstania dwóch znanych kamieniczek i dlaczego przyjęły nazwę Jaś i Małgosia do tego dlaczego oszustwo nie popłaca podobnie jak próżność. Nie mogło zabraknąć nawiedzonego domu oraz polowania na czarownice. Opowiadania te niejednokrotnie kończą się nieszczęśliwie dla ich głównych bohaterów, ale tak jak nadmieniłem na początku, nie wszystkie historie zawsze kończą się szczęśliwie.

A gdzie oprócz Rynku czy zacisza domowego znaleźć można odpowiedni klimat do zapoznania się z przedstawionymi opowiadaniami? Zamek Czocha na pewno będzie odpowiedni do przejrzenia Tomu II, ale w blasku słońca poczytać można także opowiastki o sympatycznych krasnoludkach. Kto wie, może gdzieś w pobliżu napotkamy jednego z nich?

Opowiadania nie tylko wrocławskie, Tom I oraz Tom II. Zamek Czocha
Opowiadania nie tylko wrocławskie, Tom I oraz Tom II. Zamek Czocha
Opowiadania nie tylko wrocławskie, Tom I oraz Tom II. Zamek Czocha
Opowiadania nie tylko wrocławskie, Tom I oraz Tom II. Zamek Czocha