Wykaz opowiadań
Poniżej znajduje się wykaz opowiadań dla tomu II: W świecie skrzatów. Są w nich opisane skrzaty nie tylko wrocławskie . Jak uprzykrzały życie okolicznym mieszkańcom i jakie były skutki ich działań?
Przewodnik w postaci mapy i skrzaty wrocławskie
Każdorazowo kiedy mówimy o Wrocławiu mamy gdzieś z tyłu głowy ikoniczne już krasnoludki. Każdy przewodnik turystyczny jest w stanie wskazać te najstarsze i najbardziej znane. W opowiadaniach odszedłem od przyjętego schematu i bohaterami są skrzaty, które nie do końca związane są z Wrocławiem. Istoty te są często mylone z naszymi sympatycznymi krasnoludkami stąd też postanowiłem przybliżyć nieco bardziej historie gdzie bohaterami były właśnie skrzaty.
Legendy i inne historie
W Tomie II znajdziecie między innymi sporo legend związanych z miastem i okolicami. Wśród nich przeczytacie między innymi o:
- Most Pokutnic lub Mostek Czarownic jest niewątpliwie interesującym miejscem ze względu na związaną z nim legendą. Otóż, w skrócie opowiada ona o pokucie, którą wykunuje pewna kobiata za niespełnianie małżeńskich obowiązków. Jak to była pokuta i w jaki sposób skrzaty wrocławskie były z nią wplątane?
- Dowiecie się także, skąd się wzięła Biała Dama z dawnego zamku książęcego a także gdzie możecie znaleźć pozostałoście po tej budowli. Historia ta jest niewątpliwie jedną z najmniej znanych legend.
- Opowieść ta jest bez wątpienia jedną z najciekawszych legend z kanonu wrocławskich historii. Dzwon Grzesznika, ponieważ o nim chciałbym wspomnieć zawiera wszystko co jest bezsprzecznie niezbędnę w tego typu historiach. Przeczytać możemy o dążeniu do doskonałości, która to kładzie się cieniem na tragedię, której była niewątpliwym katalizatorem. Kto jednak sprokurował wspomniany dramat i czy skrzaty wrocławskie miał w tym swój udział?
Mniej znane historie
- Jaś i Małgosia we Wrocławiu. Historia ta związana jest z dwoma kamieniczkami o tych samych nazwach, dlatego też chciałem wspomnieć o genezie powstania tych budowli. Są to znane i popularne wrocławskie budynki, dzięki którym porównać możemy, czym różni się styl renesansowy od barokowego.
- Legenda o nieuczciwej przekupce, w której opowiem o ciekawym fortelu, którego użyła pewna przekupka aby osiągnąć większe zyski. Jaki w tym udział miały skrzaty wrocławskie?
- Znalazło się też miejsce na, można powiedzieć, miejską legendę, która związana jest z dość popularnym problemem, który trapił dawnych mieszkańców. Chodzi oczywiście o specyficzne i drażniące zapachy, które to skrzaty wrocławskie postanowiły wykorzystać, aby uprzykrzać życie mieszkańcom i przyjezdnym
I wiele innych anegdot gdzie głównymi bohaterami są skrzaty nie tylko wrocławskie. Więcej oczywiście w Tomie II.
Karta I
Wzgórze miłości czy Wzgórze…?
Karta II
Dzwon Grzesznika
Karta III
Dlaczego pod Złotym Psem straszy?
Karta IV
Zaginione rodzeństwo
Karta V
Kamieniczki Jaś i Małgosia
Karta VI
Biała Dama
Karta VII
Most Pokutnic
Karta VIII
Mennica i prawo bicia monety
Karta IX
Most Miłości czy most Westchnień
Karta X
Nieuczciwa przekupka
Karta XI
Pod Starą Szubienicą
Karta XII
Przyjazd katów i strach mieszkańców przed masowymi egzekucjami
Karta XIII
Co było kiedyś na terenie Parku Skowroniego?
Karta XIV
Kto pierwszy zdobędzie futro?
Karta XV
Wojna piwna
Karta XVI
Bunt mieszczan
Karta XVII
O pannach zamienionych w kamień
Karta XVIII
Zamalowane okno
Karta XIX
Rozkradziony skarb
Karta XX
Katastrofa budowlana w pewnym kościele
Karta XXI
Problemy z miejską kanalizacją
Karta XXI
Topielec w młynie i problem z mąką
Karta XXIII
Polowanie na czarownice