Wyspa Katedrala i najstarsza część Wrocławia
Most Tumski oraz Ostrów Tumski
Chcąc poznać Wrocław nie możemy zapomnieć o jego najstarszej części: Ostrów Tumski czyli inaczej wyspa katedralna. Oprócz samej Katedry, o której wspomnę więcej w tym wpisie, spotkamy także inne interesujące zabytki. Najpierw jednak krótko przedstawię ogólny zarys historyczny.
Rys historyczny
Jak wiemy z kart historii pierwsze osady lokowane zazwyczaj były w miejscach, które spełniały określone kryteria. Bezpieczeństwo, dostęp do wody pitnej oraz żywnością także umiejscowienie w pobliżu szlaków handlowych. Miejsce, na którym powstała pierwsza osada, która z biegiem czasu rozrosła się do miasta była wprost idealna. Liczne wyspy wzdłuż Odry gwarantowały względne bezpieczeństwo przed wrogimi oddziałami. Wody i pożywienia było pod dostatkiem a do tego miejsce przecinał szlak bursztynowy. Wybór był oczywisty.
Początki osadnictwa
Początkowo na największej z okolicznych wysp powstał drewniany gród, który dodatkowo chronił okolicznych mieszkańców. Później, kiedy miasto rozlało się na stały ląd, wyspy stały się niejako enklawą kościołów. I tak w 1000 roku podczas zjazdu gnieźnieńskiego utworzono biskupstwo wrocławskie a naturalnym miejscem powstania pierwszej katedry była największa i najbezpieczniejsza wyspa. Wyspa katedralna czyli Ostrów Tumski. Oczywiście zachęcam do zapoznania się z historią tego przepięknego budynku. W tym wpisie chciałbym jednak zaprezentować kilka innych interesujących obiektów, które znajdują się na rzeczonej wyspie.
Most Tumski, Miłości czy Westchnień?
Zacznijmy od słynnego Mostu Tumskiego zwanego również Mostem Miłości oraz nieco rzadziej Mostem Westchnień. Tuż przed nim usytuowano, od strony wyspy Piasek, umieszczono dwie figury. Św. Jadwigi, patronki Śląska, oraz św. Jana Chrzciciela, patrona Wrocławia i Katedry. Nieprzypadkowo oba postumenty znajdują się jeszcze przed mostem. Zgodnie z tradycją, była to informacja aby na Ostrów Tumski udać się pieszo a konie czy powozy należało zostawić przed wejściem na most Tumski.
Inne obiekty
Innymi interesującymi obiektami, które warto zobaczyć to m.in. dwukondygnacyjny kościół oraz pomnik św. Jana Nepomucena, stojący tuż przed nim. Kościółek św. Idziego oraz brama kluskowa, muzeum Archidiecezjalne, ogród botaniczny czy ogrody biskupie. Znajdziemy tam także jeden z najstarszych kościołów czyli kościół św. Marcina. Do tego oczywiście Katedra oraz trakt katedralny. Zyskuje on szczególnego uroku szczególnie wieczorem tuż po zapaleniu gazowych latarni. A jeżeli mamy nieco szczęścia lub trochę więcej czasu (latarnie nie są zapalane o tej samej porze) to możemy także spotkać latarnika, który odpowiada za zapalanie tych lamp.