Blog

Cukierek albo psikus – jak mawiają dzieci, przebierając się ostatniego dnia października, chodząc od domu do domu zbierając łakocie. Co się stanie, kiedy, niewinne z pozoru psoty pójdą za daleko? Co się może stać, kiedy ślepo podążamy, za sugestiami nie do końca życzliwych na osób.  O tym dowiedzieć się można z kontynuacji serii: Opowiadania nie tylko wrocławskie. Tom II: W świecie skrzatów. Ta książka o skrzatach skupia się na przedstawieniu 23 opowiadań, gdzie głównym bohaterem, choć bardziej odpowiednie byłoby określenie antybohater, jest pewien skrzat.

Znajdziemy tutaj anegdoty związane z polowaniem na czarownice czy historią zapomnianego skarbu. Następnie przyjrzymy się jak wyglądała praca kata i z jakimi przeciwnościami losu musieli liczyć się wykonujący ten niewdzięczny zawód. A do tego, w którym budynku straszy i dlaczego skąd wzięły się nazwy kilku budowli. Podobnie jak w przypadku części pierwszej również i tą postanowiłem wydać na sztywniejszym papierze. Zabieg ten miał imitować dawny papier czerpany. Ta interesująca książka o skrzatach jest bogato ilustrowana oraz zawiera poglądową mapę miejsc, o których traktuje.

Przedstawione historie kieruję w przeciwieństwie do pierwszego tomu, do starszych odbiorców. Jednakże, podobnie jak część pierwsza nie jest to książka historyczna. W części opowiadań inspirowałem się autentycznymi wydarzeniami, w niektórych legendami, a co z resztą? Czasami wystarczy wyjść z domu i zadać sobie pytanie: co mogło się wydarzyć w danym miejscu dawno, dawno temu? Czyż nie tak powstają bajki i legendy ?

Książka dostępna w sklepie gdzie znaleźć można także Tom I: Czy krasnoludki żyją w lesie?