Kamieniczki Jaś i Małgosia

Kamieniczki Jaś i Małgosia

Kamieniczki Jaś i Małgosia we Wrocławiu

Jedne z niewątpliwie najbardziej znanych budynków we Wrocławiu są z całą pewnością kamieniczki Jaś i Małgosia. Znajdują się tuż przy kościele św. Elżbiety (o którym więcej napisałem tutaj). Niegdyś kościół św. Elżbiety otoczony był szczelnym szpalerem podobnych kamieniczek, jednak zawierucha wojenna spowodowała ich znaczne uszkodzenia bądź zniszczenie. Później zapadła decyzja aby nie odbudowywać wszystkich i tak pozostały jedynie dwie, ale z jaką historią! Posłuchajcie.

Kamieniczki Jaś i Małgosia we Wrocławiu

Po raz kolejny udajemy się w okolice kościoła św. Elżbiety i po raz wtóry mamy do czynienia z mroczną, chociaż trafniej rzecz ujmując, mroczną historią. Dawno temu żył we Wrocławiu pewien majętny kupiec. Miał szczęśliwą rodzinę, na którą składało się rodzeństwo Jaś i Małgosia. Jak to w takich opowieściach bywa, dziewczynka była nieco starsza od swojego brata. Żyli w spokoju nie zaznając żadnej krzywdy ani też nie wadzili nikomu. Byli po prostu normalną kochającą się rodziną. Pewnego dnia, kiedy kupiec wrócił z pracy zauważył, że dzieci nie ma w domu. Początkowo nie zamartwiał się zbyt mocno. Wiedział, że lubiły przebywać na dworze aż do zmierzchu. Jednak kiedy słońce dawno skryło się za horyzontem a jego pociecha nadal nie było w domu wszczął alarm i powiadomił odpowiednie władze.

Ze względu na to, że był ogólnie znany i szanowany do poszukiwań włączyło się sporo mieszkańców. Kolejne godziny oraz dni nie przyniosły żadnych rezultatów. Dzieci po prostu rozpłynęły się w powietrzu. Nikt ich nie widział. Kilka miesięcy później kiedy zgasła w nim ostatnia iskra nadziei postanowił ufundować dwie kamieniczki. Nadano im imiona zaginionych dzieci, Jaś i Małgosia. Nie chciano ich jednak rozdzielać stąd też budynki połączono niedużą bramą. Z pewnej odległości można odnieść wrażenie, że kamieniczki niejako „trzymają się za ręce”. Niestety dzieci nigdy nie odnaleziono a przez pewien czas, w rocznice ich zniknięcia, pod ich murami mieszkańcy odnajdywali czerwoną różę.

Teraźniejszość

Aktualnie w kamieniczce Jaś znajduje pracownia artystyczna stąd jego inna nazwa, dom miedziorytnika. W kamieniczce Małgosia swoją siedzibę ma Towarzystwo Miłośników Wrocławia a także jest tam klimatyczna restauracja.