Wrocławskie Wyspy

Wrocławskie Wyspy

 

Młyn Maria i Wrocławskie Wyspy

Wydaje mi się, że dla większości z Was dobrze znane jest zagadnienie znane jako Wrocławskie Wyspy. Pierwsze osada była lokowana właśnie na okolicznych wyspach. Prawdopodobnie dlatego wybór miejsca na założenie osady nie był przypadkowy. Dogodne położenie uwarunkowane było kilkoma aspektami. Po pierwsze dostęp do świeżej wody, która zapewniała rzeka Odra (oraz w przyszłości możliwość budowy młynów m.in. najbardziej znanego : Młyn Maria). Równie ważna była sama mnogość wysp, które stanowiły doskonały punkt obrony przed najeźdźcami. W końcu położenie na szlaku bursztynowym. Niewątpliwie powodów było jeszcze kilka to trzy powyższe były jednymi z kluczowych. W tym wpisie chciałbym poświęcić nieco więcej miejsca właśnie na wrocławskie wyspy. Z pewnością spośród największych i najbardziej znanych należy wymienić: Ostrów Tumski oraz Wyspa Piasek, Słodowa, Młyńska, Bielarska, Daliowa i Tamka. Niewątpliwie na każdej z nich znajdziemy coś interesującego do zobaczenia.

Wyspa Piasek

Wyspa Piasek to przede wszystkim malowniczy bulwar oraz monumentalny kościół Marii Magdaleny na Piasku. Tuż przy nim mieści się budynek dawnego klasztoru Augustynów, który przez wiele lat użytkowany był przez Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu. Po drugiej strony ulicy, aktualnie budynek mieszkalny a wcześniej na tym miejscu stał gotycki kościół św. Anny przebudowany w początkach XIX na szpital. Ponadto barokowo cerkiew i kilka innych budynków mieszkalnych. Nie możemy także zapomnieć o znanym Młynie Maria, który łączy wyspę Piasek z wyspą Młyńską. Niedawno zabudowania młynów uległy znaczącej transformacji. W związaku z tym ostała się jedynie zewnętrza część murów a wnętrza przebudowano na między innymi pomieszczenia mieszkalne i hotelowe.

Wyspa Młyńska

Swoją nazwą nawiązuje do młynów wodnych, które ulokowane były po obu stronach kanałów Odry. Były to Młyn Maria oraz Młyn Feniks. Nieco są kolejne wrocławskie wyspy : Słodowa oraz Bielarska, na których ulokowane były młyny św. Klary. Sama wyspa ulega w ostatnich latach dużym przemianom i w jeszcze większym stopniu służy teraz celom rekreacyjnym.

Wyspa Słodowa

Dawniej teren wyspy był własnością zakonu św. Klary aż do początków XIX kiedy przeszedł w posiadanie miasta. Od samego początku nie był całkowicie zabudowany a głównymi budowlami były młyny św. Klary. Po wojnie pomimo protestów wyburzone. W związku z tym teren przez lata był niezagospodarowany do czasu uprzątnięcia gruzowiska i wytyczenia terenów rekreacyjnych. Z pewnością od tego czasu stał się popularnym miejscem spotkań, wypoczynku i koncertów.