Blog

Cukierek albo psikus – jak mawiają dzieci, przebierając się ostatniego dnia października, chodząc od domu do domu zbierając łakocie. Co może się stać, kiedy, wydawać się może, niewinne z pozoru psoty pójdą za daleko? Co się może stać, kiedy ślepo podążamy, za sugestiami nie do końca życzliwych na osób.  O tym dowiedzieć się można z kontynuacji serii: Opowiadania nie tylko wrocławskie. Tom II: W świecie skrzatów skupia się na przedstawieniu 23 opowiadań, gdzie głównym bohaterem, choć bardziej odpowiednie byłoby określenie antybohater, jest pewien skrzat.

Znajdziemy tutaj anegdoty związane z polowaniem na czarownice, historią zapomnianego skarbu, jak wyglądała praca kata i z jakimi przeciwnościami losu musieli liczyć się wykonujący ten niewdzięczny zawód a także, w którym budynku straszy i dlaczego skąd wzięły się nazwy kilku budowli. Podobnie jak w przypadku pierwszej części również i ta wydana jest na sztywniejszym papierze (mającym imitować dawny papier czerpany) do tego jest bogato ilustrowana oraz zawiera poglądową mapę miejsc, o których traktuje.

Przedstawione historie skierowane są, w przeciwieństwie do pierwszego tomu, do starszych odbiorców, ale podobnie jak część pierwsza nie jest to książka historyczna. Część opowiadań inspirowana była autentycznymi wydarzeniami, niektóre legendami, a reszta? Czasami wystarczy wyjść z domu i zadać sobie pytanie: co mogło się wydarzyć w danym miejscu dawno, dawno temu? Czyż nie tak powstają bajki i legendy ?

Książka dostępna w sklepie gdzie znaleźć można także Tom I: Czy krasnoludki żyją w lesie?