Mapa Wrocławia i okolic

Poglądowa mapa Wrocławia i okolic
Karta VI Karty: I, X, XIV Karta XX Karta VIII Karta III Karta XXI Karta II Karty: XII, XIII Karta IX Karta VII Karta XI Karta XVIII Karta XV Karta XVI Karta XVII Karty: IV, XIX, XXII Karta V

Karta VI

Najazd tatarów

Co wydarzyło się dawno temu na Legnickim Polu? Dlaczego wojska tatarskie wycofały sie z okolic Wrocławia? O tym a także czy krasnoludki mogły brać w tym udział dowiedzie się z kart rodziału VI.

Karty: I, X, XIV

Karta I

Krasnoludek i truskawki

Skąd wzięły się czerwone czapeczki, które część krasnoludków zwykła nosić i ubiera do tej pory a także jaki wpływ miały na to lubiane przez wszsytkich truskawki. O tym dowiecie się z kart rodziału I.

Karta X
Krasnoludki i pomoc pszczołom

Krasnoludki zawsze były, są i będą niezwykle pomocne. Wspierają nie tylko ludzi, ale także inne istoty miedzy innymi pszczoły. Dolny Śląsk znany jest także z pszczelarstwa oraz wysokiej jakości miodów. W jaki sposób pszczoły wpadły w tarapaty oraz kto im pomógł wyjść z opresji? Tego dowiecie się z kart rozdziału X.

Karta XIV

Trzynaście prac krasnoludka

Jaka jest różnica pomiędzy krasnoludkiem a skrzatem? Czy są to te same istoty? Tego dowiecie się z kart rozdziału XIV.

Karta XX

Przygoda z gondolą czyli uważajmy na wodzie

Kto z nas nie lubi schłodzić się w wodzie podczas upalnych dni? Jakich zasad należy się trzymać będąc nad wodą i pływając łódką tego dowiecie się z kart rozdziału XX.

Karta VIII

Wzgórze Gajowe i stok narciarski

Zabawy na śniegu oraz zawody saneczkarskie. Nie tylko ludzie lubią harce na białym puchu. Co jednak kiedy ktoś chce nam w tym przeszkodzić? O tym dowiecie się z kart rozdziału VIII.

Karta III

Upadek wieży.

Czasami można mieć sporego pecha chcąc podziwiać na przykład piekną panoramę miasta bądź gór. Co wydarzyło się na pewnej wieży kościoła o tym dowiecie się z kart rozdziału III.

Karta XXI

Jak krasnoludek postanowił pójść na studia

Ahh studia... Ponoć najpiekniejszy czas w życiu. Czy jednak są one dla wszsytkich? O tym dowiecie się z kart rozdziału XXI.

Karta II

Jak krasnoludek chciał spróbować wrocławskiej kluski.

Niektórzy z nas posiadają wybitne zdolności kulinarne, których rezultatów skosztować chce naprawdę wielu, nie tylko ludzi. Co wydarzyło się na pewnej bramie o tym dowiecie się z kart rozdziału II.

Karty: XII, XIII

Karta XII

Krzywa wieża we Wrocławiu

Krzywa wieża stoi także we Wrocławiu. Co prawda nie jest aż tak popularna jak najbardziej znane np. Pizie czy Ząbkowicach, ale przechył muru jest wyraźnie widoczny. Jak mogło dojść do tego przechylenia? O tym dowiecie się z kart rozdziału XII

Karta XIII

Przygoda ze sztuką

Co moze nas zaskoczyc w muzeach i jak na to reagujemy? O tym dowiecie się z kart rozdziału XIII.

Karta IX

Tajemnica “krzyczącej główki”

Czasami z chciwości i zachłanności robimy różne głupstwa. Konsekwencje mogę mięć opłakany skutek. Jaki? Tego dowiecie się z kart rozdziału IX.

Karta VII

Przygoda z mostem

Miasto stu mostów oraz stu parków. Jaka była historia jednego z nich ? O tym dowiecie się z kart rozdziału VII.

Karta XI

Pogoń za smokiem wrocławskim. Smok wrocławski. Wrocławskie legendy

Czy smoki istaniały naprawdę? A jeżeli tak to czy Wrocław może pochwalić się własną legendą? O tym dowiecie się z kart rozdziału XI.

Karta XVIII

Dom na kurzej stopce

Jak wiele budynków przykuwa naszą uwage? Które można nazwać perłami architektury danych czasów? Czasami mijamy niepozorne obiekty z ciekawą historią. Jaką? Tego dowiecie się z kart rozdziału XVIII.

Karta XV

Duchy rycerzy

Raczej każde miasto z bogatą i długą historią pochwalić się może legendami o duchach. We Wrocławiu także możemy o takich posłuchać między innymi w rozdziale XV.

Karta XVI

Mała iglica na placu Solnym

Czasami jedna osoba ma wpływ na umysły i zachowania wielu. Niekiedy działając w słusznym celu osiągamy jednak niekorzystne rezultaty. Co wydarzyło się na Placu Solnym pewnego kwietniowego dnia? O tym dowiecie się z kart rozdziału XVI.

Karta XVII

Co się wydarzyło przy ulicy Więziennej?

Każde większe miasto posiada przynajmniej jedno takie miejsce. Kiedy jest użytkowane jest niedostępne dla osób postronnych. Zreszta kto chciałby znaleźć się w ... więzieniu? Co wydarzyło się pewnego dnia w starym więzieniu? O tym dowiecie się z kart rozdziału XVII.

Karty: IV, XIX, XXII

Karta IV:

Czasami niektóre ważne elementy np. pomników znikaja w niewyjaśnionych okolicznościach. Kto może przyczyniać się do takich zdarzeń? O tym dowiecie się z kart rozdziału IV.

Czy skrzat mógł być powiązany z kradzieżą pióra?

Karta XIX:
Wieża ratuszowa jak i sam ratusz ma bardzo bogatą histrię. Na kartach rozdziału XIX dowiecie się o kilku jego elemtach.

Legioniści na wiezy ratuszowej.

Karta XXII:

Co stało się z przepięknym szklanym globusem? Czy gdzieś można zobaczyć jego replikę? O tym dowiecie się z kart rozdziału XXII.

Szklany globus i jego replika w pewnej chatce.

Karta V

Wzorcowy przykład oszustwa i konsekwencji. W końcu jak można oszukiwać na piwie? No właśnie jak ? O tym dowiecie się z kart rozdziału V.